The international break is about to begin, so let’s take a look at all the Arsenal players involved and when they’ll all be playing.
Senior Teams
Most countries have made their squad announcements at this point, and the full list of Arsenal call-ups is as follows:
- Armenia: Henrikh Mkhitaryan
- Bosnia and Herzegovina: Sead Kolasinac
- Colombia: David Ospina
- Egypt: Mohamed Elneny
- Gabon: Pierre-Emerick Aubameyang
- Greece: Sokratis Papastathopoulos
- Macedonia: Deyan Iliev
- Nigeria: Alex Iwobi
- Northern Ireland: Daniel Ballard
- Switzerland: Stephan Lichtsteiner and Granit Xhaka
- Uruguay: Lucas Torreira
- Wales: Aaron Ramsey
That means the list of players remaining with Arsenal for the trip to Dubai is as follows: Petr Cech, Bernd Leno, Shkodran Mustafi, Mesut Özil, Laurent Koscielny, Alexandre Lacazette, Nacho Monreal, Carl Jenkinson, Konstantinos Mavropanos, Ainsley Maitland-Niles and Denis Suarez.
We’ve put together a schedule for the international break, with times in GMT and the team containing an Arsenal player in bold.
Full Schedule of Senior Matches Involving Arsenal Players
- 20th March, 19:45: Wales vs Trinidad and Tobago
- 21st March, 19:45: Macedonia vs Latvia
- 21st March, 19:45: Northern Ireland vs Estonia
- 22nd March, 10:20: Japan vs Colombia
- 22nd March, 11:35: Uzbekistan vs Uruguay
- 22nd March, 15:00: Nigeria vs Seychelles
- 23rd March, 13:00: Burundi vs Gabon
- 23rd March, 14:00: Georgia vs Switzerland
- 23rd March, 15:30: Niger vs Egypt
- 23rd March, 19:45: Bosnia and Herzegovina vs Armenia
- 23rd March, 19:45: Liechtenstein vs Greece
- 24th March, 14:00: Wales vs Slovakia
- 24th March, 19:45: Slovenia vs Macedonia
- 24th March, 19:45: Northern Ireland vs Belarus
- 25th March: China Cup final (11:35) or 3rd place match (07:30) for Uruguay
- 26th March, TBD: Nigeria vs Egypt
- 26th March, 11:00: South Korea vs Colombia
- 26th March, 15:00: Al-Nasr Dubai SC vs Arsenal
- 26th March, 17:00: Armenia vs Finland
- 26th March, 19:45: Bosnia and Herzegovina vs Greece
- 26th March, 19:45: Switzerland vs Denmark
Youth teams
- England u21s: Reiss Nelson
- England u20s: Eddie Nketiah and Joe Willock
- England u19s: Bukayo Saka
- England u18s: Xavier Amaechi, Folarin Balogun, Vontae Daley-Campbell and Tyreece John-Jules
- France u21s: Matteo Guendouzi
- Poland u21s: Krystian Bielik
- Nigeria u23s: Kelechi Nwakali
- Republic of Ireland u19s: Mark McGuinness
Schedule
- 20th March, 09:00: Republic of Ireland u19s vs Romania
- 20th March, 14:00: England u19s vs Czech Republic
- 20th March, 15:00: Libya vs Nigeria u23s
- 20th March, 16:00: Japan vs England u18s
- 21st March, 17:30: Germany vs France u21s
- 21st March, 19:00: England u20s vs Poland
- 21st March, 19:45: England u21s vs Poland u21s
- 22nd March, 16:00: Czech Republic vs England u18s
- 23rd March, 09:00: Republic of Ireland u19s vs Azerbaijan
- 23rd March, 14:00: Greece vs England u19s
- 24th March, 13:30: England u18s vs Mexico
- 24th March, 20:00: France u21s vs Denmark
- 25th March, 15:00: Nigeria u23s vs Libya
- 26th March, 14:00: Denmark vs England u19s
- 26th March, 14:00: Poland u21s vs Serbia
- 26th March, 14:00: Republic of Ireland u19s vs Russia
- 26th March, 18:00: Portugal vs England u20s
- 26th March, 19:45: England u21s vs Germany